Як допомогти дитині з аутизмом під час війни?
Аутизм – це стан, що характеризується всебічним дефіцитом соціальної взаємодії та спілкування. Діти з аутизмом більш чутливо реагують на війну та на зміни довкола. Тому, коли ви ведете дитину в укриття, треба враховувати її особливі потреби. Наприклад, брати навушники, якщо дратують звуки, чи ковдрочку, якщо дитині необхідно відчувати захищеність сенсорно. Діагноз аутизм означає, що батькам треба бути більш уважними до потреб своєї дитини й за першої можливості вивозити її з зони бойових дій.
-
Як правильно називати дітей з аутизмом? Яке звертання буде коректним?
Коректно звертатися до дитини з аутизмом на ім’я або будь-яким іншим чином, яким ми звертаємося до всіх дітей. Якщо є необхідність акцентувати увагу на діагнозі дитини, то треба сказати: “Це Ліля, і в неї аутизм”. Головне правило – хотіти бачити в людині людину й налагоджувати контакт. Не варто ображатися, якщо ви пригощаєте дитину цукеркою, а вона відразу не стає вашим найкращим другом. Можливо, за півгодини, за годину, якщо ви продовжуєте налагоджувати контакт, це станеться. Можливо, це станеться за тиждень. Але контакт обов’язково буде, тому що людям з аутизмом дуже бракує спілкування. Вони дуже хочуть контактів, хочуть комунікувати, дружити.
-
Як діти з аутизмом сприймають війну?
Усе залежить від кожної окремої дитини, її рівня сприйняття. Якщо дитина розуміє, перебуває в контакті з реальністю, якщо у вас є способи пояснити, що відбувається, то вона реагуватиме на звуки, на стрес оточення. Реакція в дітей з аутизмом може проявлятися яскравіше.
-
Чи відчувають діти з аутизмом хвилювання дорослих?
Діти з аутизмом вразливі щодо станів людей, які їх оточують. Рівень стресу, істерики, страху, переживання передається дуже швидко. Дитина його проєктує, як може. Відповідно, може з’явитися істерика, агресія, нервові зриви. Тому дуже важливо убезпечити дитину від переживання досвіду війни.
-
Якщо дитину з аутизмом залишити в зоні бойових дій, як може проявлятися стрес?
Треба бути готовим до того, що стрес може спричинити великий регрес і довести дитину до обнулення навичок і розвитку. Адже механізму подолання стресу в таких дітей може взагалі не бути.
-
Як діти з аутизмом переживають переїзд? Як його полегшити, коли вкрай важливо покинути небезпечну територію?
Дитині можна пояснити, що це велика подорож, де на неї чекають пригоди. Якщо дитина вела закритий спосіб життя, проводила весь час удома, це складніше, тому що це зміна всього її світу. Якщо є можливість, потрібно дитині розповісти про подорож заздалегідь, підготувати її. Показати картинки, фотографії, що саме чекає на дитину.