A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальний заклад Пустомитівської міської ради "Інклюзивно-ресурсний центр"

2023

Звіт про роботу комунального закладу

Пустомитівської міської ради  «Інклюзивно-ресурсний центр»

у 2023 році

 

   Кількість дитячого населення віком від 0 до 18 років  на території обслуговування ІРЦ  25 470 осіб, кількість дітей з особливими освітніми потребами,  які перебувають на обліку в ІРЦ станом на грудень 2023 року  369  дітей.

   Проведено 137 комплексних  психолого-педагогічних оцінок розвитку осіб з особливими освітніми потребами.

 

Назва територіальної громади

Кількість комплексних оцінок

1

Давидівська ТГ

24

2

Зимноводівська ТГ

22

3

Мурованська ТГ

6

4

Оброшинська ТГ

7

5

Підберізцівська ТГ

3

6

Пустомитівська ТГ

36

7

Сокільницька ТГ

18

8

Солонківська ТГ

13

9

Щирецька ТГ

8

ВСЬОГО

137

 

   Встановлено тип труднощів та визначено рівень підтримки. Надані відповідні рекомендації щодо індивідуальної освітньої траєкторії, адаптації/модифікації освітньої програми (навчальних предметів), організації освітнього середовища.

   Надано 1872 індивідуальні консультації для батьків, педагогів, медиків, соціальних працівників, адміністрації закладів освіти. Зміст консультацій полягав у наданні підтримки в оформленні  документів, роз’ясненні особливостей встановленого рівня підтримки в освітньому процесі, організації безпечного освітнього процесу з урахуванням особливостей дитини, підборі методів навчання дитини з ООП та моніторингу її розвитку.

 

   В квітні  директор та 4 фахівці (консультанти) пройшли чергову атестацію.

   Залучено спонсорську допомогу на суму 13 447,00 грн.

  Для зміцнення матеріально-технічного  бази Центру придбано ноутбук на суму 22 000, 00 грн.

Робота ІРЦ висвітлюється  на сайті: зібрано та опубліковано всі необхідні документи, які регламентують діяльність ІРЦ, регулярно та оперативно   поновлюється змістовне наповнення сайту про актуальні події, досягнення, щоденну діяльність Центру. Впродовж року опубліковано 35 дописів.

   Результати роботи педагогів комунального закладу Пустомитівської міської ради «Інклюзивно-ресурсний центр» оцінені нагородами.

  Співпраця із закладами освіти (ЗЗСО ( в тому числі із спеціальними закладами освіти), ЗДО, ВЗО, ПТЗО).

   Налагоджена співпраця із закладами  освіти, в яких виховуються та  навчаються діти з особливими освітніми потребами. Фахівці (консультанти) надають допомогу в організації освітнього процесу для осіб з особливими освітніми потребами, передбаченій її індивідуальною програмою розвитку та беруть участь у команді психолого-педагогічного супроводу особи в закладі освіти, участь у розробленні її індивідуальної програми розвитку. Впродовж 2023 року фахівці ІРЦ брали участь 367 засіданнях  команд психолого-педагогічного супроводу 156 дітей з особливими освітніми потребами  в 43 закладах дошкільної та загальної середньої освіти.

 

   Співпраця із спеціальними закладами освіти здійснюється в напрямках двосторонніх консультацій щодо освітніх маршрутів осіб з особливими освітніми потребами, батьки яких  обрали спецшколу місцем навчання своїх дітей, консультацій з корекційними педагогами щодо можливих адаптацій чи модифікацій освітньої програми (навчальних предметів). Проведення вебінарів для учасників команд психолого-педагогічного супроводу із залученням педагогів спеціальної школи або навчально-реабілітаційного центру (цикл вебінарів «Незвичайні діти у звичайній школі»).

   Співпраця з Львівським національним університетом  імені Івана Франка (кафедра психології). Студенти-психологи першого курсу 10.02.2023р. відвідали онлайн-лекцію  фахівця (консультанта) практичного психолога КЗ Пустомитівської міської ради «Інклюзивно-ресурсний центр»  Наталії Городної.

   Здобувачі вищої освіти (заочна форма, ступінь вищої освіти магістр) Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка (4 особи) в період з 06.02.2023 року по 17.03.2023 року проходили в ІРЦ виробничу практику.

   Навчання фахівців ІРЦ.

   Підвищуючи свій професійний рівень, фахівці (консультанти) ІРЦ   пройшли курси підвищення кваліфікації фахівців ІРЦ за програмою «Організаційні та методичні аспекти супроводу дітей з ООП в закладах освіти». Практичні психологи брали участь навчанні групи фахівців ІРЦ на тему: «Психологічне консультування техніками КПТ на основі моделі резильєнтності».

   Директор ІРЦ та фахівець (консультант) вчитель–логопед підвищували кваліфікацію на курсах за програмою «Особливості організації освітнього процесу в умовах інклюзивного навчання для дітей з розладами спектру аутизму».

 

   Фахівці ( консультанти) ІРЦ відповідно до своєї спеціалізації були учасниками обласних семінарів, круглих столів, тренінгів:

навчального проєкту «Академія психічного здоров’я», тренінгу на тему: «Психолого-педагогічні аспекти профілактики шкідливих узалежнень серед учнівської молоді»,   практичноно он-лайн курсу «Мозочка стимуляція», круглого столу на тему: «Розмови про майбутнє. Допоміжні комунікативні технології для дітей з особливими освітніми потребами», семінару-практикуму фахівців (консультантів) інклюзивно-ресурсних центрів (дефектологів ІРЦ) «Діагностичний інструментарій фахівців ІРЦ корекційних педагогів. Організація корекційно-розвивальної роботи в умовах ІРЦ». Проходили навчання з курсу «Вплив травми та її прояв у поведінці та навчанні: що потрібно знати вчителю», семінару-практикуму  «Сучасні підходи в роботі вчителя-реабілітолога з дітьми з особливими освітніми потребами», «Мовленнєвого лабораторіуму 2023 (осінь)», тренінгу «Базові принципи першої психологічної допомоги, психосоціальної підтримки в надзвичайних ситуаціях».

   Колектив ІРЦ пройшов успішне навчання за курсом «Бути поруч: Основи психологічної підтримки тим, хто працює з дітьми», під час якого поглибили свої знання  щодо того як працювати з дітьми під час війни та надавати ефективну психологічну допомогу. Брали участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Формування життєвої компетентності осіб з особливими освітніми потребами в системі позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти».  

   Фахівці ІРЦ брали участь у тренінгах в рамках проекту «Людський вимір», який впроваджується на території Пустомитівської територіальної громади. Прослухали вебінари: «Формування соціальних навичок у дітей з ООП», «Актуальні питання інклюзивного навчання: основні вектори».   Фахівці ( консультанти) ІРЦ брали участь у Міжнародному круглому столі «Психологічна допомога учасникам освітнього процесу в умовах війни».  З метою поглиблення знань у сфері співпраці з територіальними громадами прослухали Вебінар на тему «Як побудувати роботу ІРЦ на умовах співфінансування громад?», організований швейцарсько-український проєкт DECIDE – «Децентралізація для розвитку демократичної освіти».

  Проведення семінарів, вебінарів, нарад з різними категоріями учасників освітнього процесу.

   Для фахівців (консультантів) ІРЦ Львівщини вчителів-реабілітологів організовано  вебінар «Здоров’язберігаючі технології для розвитку дітей з особливими освітніми потребами», під час якого поділились з колегами досвідом використання лікувальної фізкультури, масажу та самомасажу, вправ дихальної гімнастики, рухливих та спортивних ігор, пальчикової гімнастики, загартування та інших шляхів використання здоров'язберігаючих технологій в житті дітей з ООП.

   Впродовж року  робочі наради з питань організації інклюзивного навчання дітей дошкільного та шкільного віку відбувалися у кожній з територіальних громад. Окрім того педагоги ІРЦ проводили семінари-тренінги для учасників команд психолого-педагогічного супроводу "Основні аспекти організації навчання осіб з особливими освітніми потребами у 2022-23 н.р.",

  «Індивідуальна програма розвитку — основа індивідуальної освітньої траєкторії дитини з особливими освітніми потребами»,

   «Взаємодія педагогів – запорука успіху інклюзивного навчання»,

  "Партнерство в інклюзії: складові успішної роботи команди психолого-педагогічного супроводу"

  «Психолого-педагогічний супровід та підтримка дітей з особливими освітніми потребами в інклюзивному середовищі»,

   «Побудова освітнього процесу командою психолого-педагогічного супроводу дитини із особливими освітніми потребами у закладі освіти».

   Директор та фахівці (консультанти) ІРЦ були залучені до  роботи серпневої освітянської конференції Пустомитівської ТГ, брали участь в робочих нарадах щодо організації навчання у 2023-2024 н.р. 

   В закладах загальної середньої освіти  відбулися засідання робочого столу: «Співпраця асистента вчителя з педагогами: супровід інклюзивного навчання у сучасних умовах». На зустрічах були розглянуті питання:

- формування культури інклюзивності та налагодження співпраці адміністрації, працівників ІРЦ, педагогів та батьків;

- якісна організація інклюзивного навчання у школі, робота команди супроводу дитини з ООП;

- як налагодити освітній процес в офлайн та в онлайн-режимі;

- детально розглянули процес розроблення індивідуальної програми розвитку дитини з ООП;

- ресурси, які потрібні школі для налагодження якісного інклюзивного навчання.

   Фахівці (консультанти) практичні психологи залучені до робочих зустрічей практичних психологів закладів освіти з питань навчання та психологічної підтримки дітей з особливими освітніми потребами.  Під час нарад з питань діяльності психологічної служби громад обговорено актуальні виклики, з якими стикається психологічна служба та система освіти в умовах війни та шляхи їх долання, інноваційні теорії і моделі організації навчання в кризовий час, практичні поради щодо збереження здоров’я та енергії на робочому місці, інші цікаві теми з підтримки дітей і батьків під час та після війни.

   З педагогічними колективами закладів освіти  обговорювали питання співпраці асистента вчителя з педагогами, супроводу інклюзивного навчання у сучасних умовах, якісної організації інклюзивного навчання у школі, роботи команди психолого-педагогічного супроводу дитини з ООП. Для адміністрації закладів загальної середньої освіти, учителів, практичних психологів, асистентів учителя проводили  серію вебінарів "Незвичайні діти у звичайній школі".  На он-лайн зустрічах обговорювали в колі 110 педагогів актуальні питання: як формувати життєві компетентності, як враховувати особливості розвитку у навчальній діяльності, як застосувати різні види адаптацій чи модифікацій при вивченні навчальних предметів. Для педагогів закладів дошкільної освіти Пустомитівської ТГ,  Давидівської ТГ, Зимноводівської ТГ, Оброшинської ТГ та Щирецької ТГ, які виховують в інклюзивних групах дітей з особливими освітніми потребами, провели семінар-практикум «Сенсорно-пізнавальний розвиток дітей з особливими освітніми потребами в закладі дошкільної освіти».

   Вихователі, практичні психологи, асистенти вихователів інклюзивних груп змогли не лише отримати нові знання, а й поділитися своїм досвідом, здобутками, напрацюваннями.

Доробки фахівців (посібники, дидактичні ігри, рекомендації тощо).

   Відповідно до пану роботи Інклюзивно-ресурсного центру на 2023 рік  впродовж року поширювались матеріали для батьків щодо розвитку та  виховання дітей з особливими освітніми потребами різних вікових категорій. Для педагогічних працівників  корисними були матеріали (буклети, пам’ятки, інфографіки), які розкривали питання інклюзії, якісної організації освітнього процесу («5 способів покращення уваги при дефіциті уваги у дітей»). Добірки дидактичних ігор, наочного матеріалу, який використовується у практичній роботі з дітьми, включали  завдання на розвиток словникового запасу, формування граматичного ладу мовлення, розвитку та вдосконалення психічних процесів, формування рухової сфери та дрібної моторики («Комплекси вправа для корекції рухових порушень та методика їх застосування», «Корисні поради для батьків щодо загартування дітей», «Вправи і техніки, які допоможуть дитині зняти напругу та відновити свої сили», «Що таке дрібна моторика та як її розвивати», «10 кроків-«сходинок» до розвитку навички» ). Для усіх категорій користувачів послуг ІРЦ поширили цикл матеріалів з порадами практичних психологів “Корисно для кожного”.

  Супровід ВПО.

  На виконання листа департаменту освіти і науки Львівської обласної  військової  адміністрації від 10.03.22 № 21-478/0/2-22 на базі Інклюзивно-ресурсного центру  розгорнуто центр психологічної підтримки для всіх, хто цього потребує, в тому числі й для осіб з особливими освітніми потребами. Фахівці ІРЦ  продовжували надавали допомогу як переселенцям, так і мешканцям території обслуговування ІРЦ (відповідно до запитів). Оновлено тимчасовий реєстр дітей з особливими освітніми потребами з числа внутрішньо переміщених осіб. Консультації для внутрішньо переміщених осіб – 22, корекційно-розвиткові заняття  для дітей  - 9. Впродовж року проведено  5 комплексних  психолого-педагогічних оцінок розвитку осіб з особливими освітніми потребами з числа внутрішньо переміщених сімей.

   Заходи, проведені для батьківських спільнот та дітей;

  Надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг  відбувалось з використанням дистанційних технологій та в очному форматі з дотриманням безпекових умов. Заняття для дітей були спрямовані на розвиток когнітивної сфери, формування емоційної стійкості, подолання проявів мовленнєвих порушень,  корекцію порушень опорно-рухового апарату. Проведено 151  індивідуальне заняття для 36  дітей.

  Відповідно до плану роботи та з метою соціалізації дітей з особливими освітніми потребами, формування в них соціального досвіду, забезпечення особистісного розвитку кожної дитини педагоги ІРЦ впродовж року організовували різноманітні активності для дітей, які виховуються та навчаються в інклюзивних групах (класах) закладів освіти 9 територіальних громад:

відвідали коворкінг з вирощування мікрозелені «Міксгрін»,

провели арт-терапевтичне заняття "Малюнок мильними бульбашками".

 

 

  Запросили дітей на майстер-клас з виготовлення вербових композицій «Котики вербові», провели екскурсію на підприємство "Малинівка", під час якої діти знайомилися з особливостями фермерської праці та новими технологіями у сільському господарстві.

   Організовували цікаві спортивні розваги «Веселі естафети», відвідували бібліотеку.

   1 червня цікаво та пізнавально відсвяткували Міжнародний день захисту дітей. Діти не лише знайшли собі заняття для душі, а й  пограли у нові інтерактивні ігри. Цей день подарував їм багато нових друзів.

  Соціальний проект «Літо для втіхи» організовано за сприяння підприємців громади: діти цікаво провели час, мали багато різних розваг, майстер-клас з гончарства, смачні гостинці, а батьки – час для відпочинку, обміну думками, приємного спілкування.  

  Під час   лялькової пізнавальної вистави"Колобок супергерой» від   інтеграційного лялькового театру «Ай-Ай» юні глядачі пригадали правила безпечної поведінки та мали можливість стати частиною театрального дійства.

   В листопаді для дітей з ООП провели  в ІРЦ  День гідності  за підтримки команди спільноти відповідального вчительства EdCamp Ukraine.  В грудні цього року  156 дітей з особливими освітніми потребами, учні та вихованці інклюзивних груп і класів дев’яти територіальних громад  насолоджувались дивом-казкою "Гість з небес іде до нас", яку для них створили колектив інклюзивно-ресурсного центру, театральний гурток "Голос з неба" при парафії Успення Пресвятої Богородиці та помічники святого Миколая (учнівський парламент «Лідер» ЦДЮТ Пустомити).

 

  Просвітницька діяльність.

   Продовжуємо формувати  в дітей, молоді, дорослого населення толерантне ставлення до осіб з особливими освітніми потребами. У березні розповсюджено інформацію про Міжнародний день людини із синдромом Дауна. У  Міжнародний день поширення інформації про аутизм  ділились практичними порадами щодо правил взаємодії з дітьми, що мають аутистичні розлади.Продовжуємо поширювати інформацію «Довідника безбар'єрності». Брали участь у Всеукраїнському флешмобі «Вишиванка це любов».У жовтні інформували громадськість про людей з ДЦП  та вели роз’яснювальну роботу у  Всесвітній день поширення інформації про дислексію (перший тиждень жовтня).  У Всесвітній день ментального здоров’я спрямовували увагу громадськості  на підтримку людей, які не страждають на серйозні відхилення з боку психіки, проте переживають скрутні часи та потребують сили волі й характеру, які б допомогли їм впоратися з будь-якими життєвими труднощами.

 

 

 

              Директор ІРЦ                                                                           Катерина ПРУС

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень